fb

COMPARTEIX

Recomana.cat ja ha anunciat els finalistes dels Premis de la Critica! 'Europa Bull' del Teatre Nacional i Indi Gest encapçala el rànquing dels finalistes amb vuit nominacions, seguida per 'Falaise' del Teatre Lliure i el Festival Grec, que en té cinc. La gala de lliurament dels premis serà el 23 de març a La Villarroel, presentada per l'Anna Pérez Pagès i el Toni Puntí

 

NOMINATS DE TEATRE:

Espectacle: 

'Com els Grecs', Teatre Lliure

'Europa Bull', Indi Gest, Premi Quim Masó 2018 i Teatre Nacional de Catalunya

'Falaise', Festival GREC Barcelona 2019, Teatre Lliure i altres coproductors internacionals

 

Espectacle internacional:

'Germinal', L’AMICALE

'Paisajes para no colorear', GAM – Centro Cultural Gabriela Mistral i Compañía de Teatro La Re-Sentida

'Taylor Mac – A 24 Decade-History of Popular Music', Pomegranate Arts i Nature's Darlings

 

Noves tendències:

'Excalibur i altres històries d’animals morts', Hermanas Picohueso

'Suite TOC núm. 6', Les Impuxibles

'This is Real Love', VVAA Col·lectiu

 

Musical

'La tienda de los horrores', Nostromo Live

'Ocaña, reina de las Ramblas', OBNC (Òpera de Butxaca i Nova Creació)

'West Side Story', SOM Produce

 

Vestuari:

Montse Amenós ('La Rambla de les Floristes')

Albert Pascual ('Els ocells')

Céline Sathal ('Falaise')

 

Il·luminació:

Pep Barcons ('La bona persona de Sezuan')

Marc Salicrú ('El chico de la última fila')

Jaume Ventura ('La reina de la bellesa de Leenane')

 

Eines digitals:

Hermanas Picohueso ('Excalibur i altres històries d’animals morts')

Projecte Ingenu i Alfonso Ferri ('La dona pantera')

Vicenç Viaplana ('Abans que es faci fosc')

 

Espai sonor:

Carles Bernal ('Suite TOC núm. 6')

Fred Bühl ('Falaise')

Jordi Salvadó (Europa Bull)

 

Revelació:

Guillem Barbosa ('El chico de la última fila')

Nil Cardoner ('Una història real')

Anna Chinchilla + Júlia Bertran ('Así bailan las putas')

 

NOMINATS DE DANSA:

Espectacle nacional:

'Flamingos' d'Albert Quesada, Mercat de les Flors i Dansa Quinzena Metropolitana.

'On Goldberg Variations / Variations', Mal Pelo, Teatre Nacional de Catalunya,

'Rèquiem' de Maria Rovira, Crea Dance Foundation i Centre Cultural Terrassa

 

Espectacle internacional:

'Les Bacants - preludi per a una purga de Marlene Monteiro Freitas', diversos coproductors internacionals

'Mirage' de Hodworks, Off Alapítvány i MU Theatre Budapest

'Rare Birds', Compagnie Un Loup pour l'Homme i altres coproductors internacionals

 

Dansa de repertori i clàssica (Premi nou):

'El lago de los cisnes' i 'La cenicienta', Ballet Nacional de Cuba

'Tres coreografies', Ballet BC de Vancouver

'Wings of Wax', 'Petite mort' i 'Bella Figura', Ballet de l'Òpera de Lió (Jirí Kylián)

 

Solo:

'Legítimo / Rezo de Jone San Martín', Mercat de les Flors i The Forsythe Company

'Two' de Russell Maliphant (Carlos Acosta), Sadler’s Wells i Dance Umbrella Festival

'Quartiers libres' de Nadia Beugré, Latitudes Prod., Mercat de les Flors i Àfrica Moment

 

Coreografia: 

'AM27' de Javier Guerrero, Grec 2019 Festival de Barcelona i Institut del Teatre

'Torus, Humanhood.' Diversos coproductors internacionals

'Trama' de Roser López Espinosa, Mercat de les Flors, Quinzena Metropolitana, Festival Temporada Alta, Lowland Performing Arts SL

 

Ballarina: 

Natacha Kouznetsova ('estO NO eS Mi CuerpO' d'Olga Mesa)

Jill Goh a 'Torus' (Humanhood) 

Zuriñe Benavente ('On Goldberg Variations / Variations' de Mal Pelo)

 

Ballarí:

Juan Pablo Cámara ('Dark Field Analysis' de Jefta van Dinther)

Ricardo Castellanos ('Gala Ballarins Catalans al món') 

Zoltán Vakulya ('On Gooldberg Variations / Variations' de Mal Pelo)

 

NOMINATS ARTS DE CARRER:

Premi d'arts de carrer:

'El Caminar', 1+(1+1)

'Peix', Hotel iocandi i Col·lectiu La Persiana

'Pinkfish', Ana Borrosa

 

Premi Som Nova Veu:

'Els ocells' / 'Feísima enfermedad y muy triste muerte de la reina Isabel I', La Calòrica

'Excalibur i altres històries d’animals morts', Hermanas Picohueso

'L’amansi(pa)ment de les fúries', Parking Shakespeare

'Paisajes para no colorear', La Re-Sentida

 

NOMINATS TEATRE FAMILIAR:

Premi espectacle familiar: 

'Bye bye, Confetti', Companyia de Comediants La Baldufa

'Estrella', Marie de Jongh Teatroa

'Polzet', Zum-Zum Teatre i Teatro Paraiso


per  TRESC

ÚLTIMS ARTICLES