fb

COMPARTEIX

Notícies
5 DE DESEMBRE DEL 2019 per TRESC

Amb Eduard i Greta Fernández, pare i filla, entre els nominats a Millor Actor i Millor Actriu'La hija de un ladrón' és la pel·lícula que reuneix més nominacions (13) dels Premis Gaudí 2020. Una edició que es caracteritza per l'equilibri paritari, aquest cop sí, pel què fa a les nominacions. De fet, en la categoria a Millor Direcció hi ha 3 dones i 1 home nominats, amb dues òpera primaBelen Funes ('La hija de un ladrón') i Lucía Alemany (La innocència). La gala dels Gaudí se celebrarà el 19 de gener a l'Auditori del Fòrum del CCIB, amb Dagoll Dagom al darrere i Anna Moliner com a protagonista.

 

Millor pel·lícula

'7 raons per fugir' d’Esteve Soler, Gerard Quinto i David Torras

'Els dies que vindran' de Carles Marques-Marcet

'El viatge de la Marta' de Neus Ballús

'La innocència' de Lucía Alemany

 

Millor direcció

Bele´n Funes ('La hija de un ladrón')

Carles Marques-Marquet ('Els dies que vindran')

Luci´a Alemany ('La innocència')

Neus Ballu´s ('El viatge de la Marta')

 

Millor pel·lícula en llengua no catalana

'El Hoyo' de Galder Gaztelu-Urrutia

'La hija de un ladrón' de Belén Funes

'Liberté' d’Albert Serra

'Ojos negros' de Marta Lallana i Ivet Castelo

 

Millor protagonista femenina

Aina Clotet ('La filla d'algú')

Carmen Arrufat ('La innocència')

Greta Ferna´ndez ('La hija de un ladrón')

Mari´a Rodri´guez Soto ('Els dies que vindran')

 

Millor protagonista masculí

David Verdaguer ('Els dies que vindran')

Eduard Ferna´ndez ('La hija de un ladrón')

Karra Elejalde ('Mientras dure la guerra')

Sergi Lo´pez ('El viatge de la Marta)

 

Millor actriu secundària

Aina Clotet ('7 raons per fugir')

Julieta Serrano ('Dolor y gloria')

Laia Marull ('La innocència')

Nora Navas ('Dolor y gloria')

 

Millor actor secundari

A`lex Brendemu¨hl ('Madre')

A`lex Monner ('La hija de un ladrón')

Eduard Ferna´ndez ('Mientras dure la guerra')

Enric Auquer ('Quien a hierro mata')

 

Millor pel·lícula per a televisió

'Cançó per a tu' d’Oriol Ferrer

L'enigma Verdaguer de Lluís Maria Gu¨ell

La Catedral del Mar de Jordi Frades

La Dona del Segle de Sílvia Quer

 

Millor documental

'City for sale' de Laura A´lvarez

'El Cuarto Reino. El Reino de los Plásticos' d’Ada´n Aliaga i A`lex Lora

'Idrissa. Crònica d'una mort qualsevol' de Xapo Ortega i Xavier Artigas

'Peret, yo soy la rumba' de Paloma Zapata

 

Millor curtmetratge

'Después también' de Carla Simón

'La higuera' de Mikel Mas

'Suc de síndria' d’Irene Moray

'Tahrib' de Gerard Vidal

 

Millor Guió

'La hija de un ladrón' – Bele´n Funes i Marc¸al Cebria´n

'Els dies que vindran' – Carlos Marques-Marcet, Clara Roquet i Coral Cruz

'La innocència' – Luci´a Alemany i Laia Soler

'El hoyo' – David Desola i Pedro Rivero

 

Millor fotografia

'Els dies que vindran' – A`lex Garci´a

'La vida sense la Sara Amat' – Gris Jordana

'O que arde' – Mauro Herce

'La hija de un ladrón' – Neus Olle´

 

Millor direcció artística

'Els dies que vindran' – Ana Pons-Formosa

'Paradise Hills' – Laia Colet

'La hija de un ladrón' – Marta Bazaco

'Elisa y Marcela' – Sylvia Steinbrecht

 

Millor música original

'Quién a hierro mata' – Maika Makovski

'La vida sense la Sara amat' – Pau Vallve´

'Ojos negros' – Rau¨l Ferna´ndez “Refree”

'Elisa y Marcela' – Sofi´a Oriana

 

Millor so

'El viatge de la Marta' – Amanda Villavieja i Albert Manera

'Els dies que vindran' – Diego Casares, Borja Barrera, Jonathan Darch i Dani Zacarias

'Dolor y gloria' – Sergio Bu¨rmann i Marc Orts

'La hija de un ladrón' – Sergio Rueda, Enrique G. Bermejo i Carlos Jime´nez

 

Millor muntatge

'Els dies que vindran' – Ana Pfaff, Carlos Marques-Marcet i Oscar de Gispert

'La hija de un ladrón' – Bernat Aragone´s

'La innocència' – Juliana Montan~e´s

'Dolor y gloria' – Teresa Font

 

Millors efectes visuals

'Nacido rey' – Bernat Aragone´s

'Paradise Hils' – Esther Ballesteros i A`lex Villagrasa

'El hoyo' – Mario Campoy, Irene Ri´o i In~aki Madariaga

'Dolor y gloria' – Montse Ribe´, O´scar Abades, Eduardo Di´az i Inma Nadela

 

Millor direcció de producció

'7 raons per fugir' – Aritz Cirbia´n i Albert Molins

'La hija de un ladrón' – Marta Rami´rez

'Quién a hierro mata' – Oriol Maymo´

'Els dies que vindran' – Sergi Moreno, Tono Folguera i Mayca Sanz

 

Millor vestuari

'La hija de un ladrón' – Desire´e Guirao

'Elisa y Marcela' – Mercè Paloma

'Liberté' – Rosa Tharrats

'Quién a hierro mata' – Vinyet Escobar

 

Millor maquillatge i perruqueria

'Liberté' – Armande Monteiro i Antoine Mancini

'La hija de un ladrón' – Elisa Alonso

'Elisa y Marcela' – Montse Sanfeliu i Paco Rodri´guez Fri´as

'La innocència' – Natalia Montoya

 

Millor pel·lícula europea

'La favorita' de Yorgos Lanthimos

'Lazzaro feliz' d’Alice Rohrwacher

'O que arde' d’Oliver Laxe

'Retrato de una mujer en llamas' de Céline Sciamma

 


per  TRESC

ÚLTIMS ARTICLES