fb

COMPARTEIX

S’apropa un dels moments més esperats de la indústria cinematogràfica nacional, arriba la 34 edició dels Premis Goya que se celebrarà el 25 de gener a la capital del setè art: Màlaga, en el Palau d'Esports José María Martín Carpena. L’Acadèmia de les Arts i les Ciències Cinematogràfiques d'Espanya va fer públiques les nominacions! Amb un total de 146 pel·lícules estrenades al nostre país entre l'1 de gener i el 31 de desembre de 2019; D'aquestes 146 produccions, 88 són de ficció, 55 són documentals i 3 d'animació.

Sembla ser, que la indústria nacional s’ha vist contagiada pel més pur estil dels Oscars, on les productores busquen tàctiques estratègiques per a maximitzar el nombre de nominacions i així evitar la competència entre intèrprets d’una mateixa pel·lícula; aquesta estratègia nord-americana  es pot observar clarament amb ‘Dolor y gloria’, ‘Mientra dure la guerra’ o ‘La trinxera infinita’, pel·lícules que han aconseguit reunir 48 nominacions als Goya. Un exemple clar  és la pel·lícula d’Almodóvar Dolor y gloria’, que decideix posar al capdavant el glamur i la publicitat internacional presentant a Penélope Cruz com a candidata a millor actriu protagonista i excloent a Leonardo Sbaraglia, després de la seva magnífica escena amb Antonio Banderas, considerada el punt àlgid de la pel·lícula.

La pluja de crítiques es deu a la finestra d’esperança que es va entreveure a l’anterior edició sobre el cine d’autor i la diversitat expressiva, tanmateix aquest any confirma que les castes i preferències estratègiques continuen existint dins del cinema espanyol i que els representants del cinema alternatius estan convidats però no nominats.

 

Nominades a Millor Pel·lícula:

Dolor y gloria
Intemperie
La trinchera infinita
Lo que arde
Mientras dure la guerra.

Nominades a Millor Direcció:

Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
Aitor Arregui, Jon Garaño y Jose Mari Goenaga (La trinchera infinita)
Oliver Laxe (Lo que arde)
Alejandro Amenábar (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Direcció Novell:

Salvador Simó (Bruñel en el laberinto de las tortugas)
Galder Gaztelu-Urrutia (El hoyo)
Belén Funnes (La Hija de un ladrón)
Artiz Moreno (Ventajas de viatjar en tren)

Nominades a Millor Guió Original:

Pedro Almodóvar (Dolor y gloria)
David Desola y Pedro Rivero (El hoyo)
Jose Mari Goenaga y Luiso Berdejo (La trinchera infinita) 
Alejandro Amenábar y Alejandro Hernández (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Guió Adaptat:

Eligio Montero, Salvador Simó (Buñuel en el laberinto de las tortugas)
Benito Zambrano, Daniel Remón, Pablo Remón (Intemperie)
Isabel Peña, Rodrigo Sorogoyen (Madre)
Javier Gullón (Ventajas de viajar en tren)

Nominades a Millor Música Original:

Arturo Cardelús (Buñuel en el laberinto de las tortugas)
Alberto Iglesias (Dolor y gloria)
Pascal Gaigne (La trinchera infinita)
Alejandro Amenábar (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Cançó Original:

Intemperie ( Intemperie)
Klaus (Invisible)
La inocencia  (Allí en la arena)
La noche de las dos lunas. (Nana de las dos lunas)

Nominades a Millor Actor Protagonista:

Antonio Banderas (Dolor y gloria)
Antonio de la Torre (La trinchera infinita)
Karra Elejalde (Mientras dure la guerra)
Luis Tosar (Quien a hierro mata)

Nominades a Millor Actriu Protagonista:

Penélope Cruz (Dolor y gloria)
Greta Fernández (La hija de un ladrón)
Belén Cuesta (La trinchera infinita)
Marta Nieto (Madre)

Nominades a Millor Actor de Repartiment:

Asier Etxeandia (Dolor y gloria)
Leonardo Sbaraglia (Dolor y gloria)
Luis Callejo (Intemperie)
Eduard Fernández (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Actor Revelació:

Nacho Sánchez (Diecisiete)
Vicente Vergara (La trinchera infinita)
Santi Prego (Mientras dure la guerra)
Enric Auquer (Quien a hierro mata)

Nominades a Millor Actriu Revelació:

Pilar Gómez (Adiós)
Carmen Arrufat (La inocencia)
Benedicta Sánchez (Lo que arde)
Ainhoa Santamaría (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Direcció de Producció:

Toni Novella (Dolor y gloria)
Manolo Limón (Intemperie)
Ander Sistiaga (La trinchera infinita)
Carla Pérez de Albéniz (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Direcció de Fotografia:

José Luis Alcaine (Dolor y gloria)
Javi Agirre Erauso (La trinchera infinita)
Mauro Herce (Lo que arde)
Álex Catalán (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Muntatge:

Teresa Font (Dolor y gloria)
Laurent Dufreche, Raúl López (La trinchera infinita)
Alberto del Campo (Madre)
Carolina Martínez Urbina (Mientras dure la guerra)

Nominades a Millor Direcció Artística:

Antxón Gómez (Dolor y gloria)
Pepe Domínguez (La trinchera infinita)
Juan Pedro de Gaspar (Mientras dure la guerra)
Mikel Serrano (Ventajas de viajar en tren)

Nominades a Millor Vestuari:

Paola Torres (Dolor y gloria)
Lourdes Fuentes, Saioa Lara (La trinchera infinita)
Sonia Grande (Mientras dure la guerra)
Alberto Valcárcel (Paradise Hills)

Nominades a Millor Maquillatge i Perruqueria:

Ana Lozano, Sergio Pérez Berbel, Montse Ribé (Dolor y gloria)
Yolanda Piña, Félix Terrero, Nacho Díaz (La trinchera infinita)
Ana López-Puigcerver, Belén López-Puigcerver, Nacho Díaz (Mientras dure la guerra)
Karmele Soler, Olga Cruz (Ventajas de viajar en tren)

Nominades a Millor So:

Sergio Bürmann, Pelayo Gutiérrez, Marc Orts (Dolor y gloria)
Iñaki Díez, Alazne Ameztoy, Xanti Salvador, Nacho Royo-Villanova (La trinchera infinita)
Aitor Berenguer, Gabriel Gutiérrez (Mientras dure la guerra)
David Machado, Gabriel Gutiérrez, Yasmina Praderas (Quien a hierro mata)

Nominades a Millors Efectes Especials:

Mario Campoy, Iñaki Madariaga (El hoyo)
Jon Serrano, David Heras (La trinchera infinita)
Raúl Romanillos, Juanma Nogales (Mientras dure la guerra)
Juan Ramón Molina, Félix Bergés (Perdiendo el Este)

Nominades a Millor Pel·lícula d’Animació:

Buñuel en el laberinto de las tortugas - Sygnatia, S.L., The Glow Animation Studio, Hampa Studio
Elcano y Magallanes la primera vuelta al mundo - Elkano Dibulitoon, A.I.E., Dibulitoon Studio
Klaus - Atresmedia Cine, S.L.U., Sergio Pablos Animation Studios, S.L.

Nominades a Millor Pel·lícula Documental:

Ara Malikian, una vida entre las cuerdas - Kokoro Films, S.L.
Auterretrato - Altube Filmeak, Urresti Producciones
El cuadro - Mare Films, S.L.
Historias de nuestro cine - Enrique Cerezo P.C.

Nominades a Millor Pel·lícula Iberoamericana:

Araña – Chile
El despertar de las hormigas - Costa Rica/España
La odisea de los giles - Argentina/España
Monos - Colombia

Nominades a Millor Pel·lícula Europea:

Border - Ali Abbasi
Los miserables - Ladj Ly
Retrato de una mujer en llamas - Celine Sciamma
Yesterday - Danny Boyle

Nominades a Millor Curtmetratge de Ficció:

El nadador - Pablo Barce, César Martínez
Foreigner - Carlos Violadé Guerrero, Julio Vergne
Maras - Salvador Calvo, Manuel Sánchez Muñoz
Suc de Síndria - Irene Moray, Miriam Porté
Xiao Xian -  Jiajie Yu Yan, Mario Lerma

Nominades a Millor Curtmetratge Documental:

2001 Destellos en la oscuridad - Pedro González Bermúdez, Guillermo Farré, José Skaf
El infierno - Raúl de la Fuente, Amaia Remírez García
El sueño europeo: Serbia - Jaime Alekos
Nuestra vida como niños refugiados en Europa - Silvia Venegas Venegas, Juan Antonio Moreno Amador

Nominades a Millor Curtmetratge d’Animació:

El árbol de las almas perdidas- Laura Zamora Cabeza
Homomaquia - David Fidalgo Omil, Chelo Loureiro, Mariano Baratech
Madrid 2120 - José Luís Quirós, Paco Sáez, Nicolás Matji
Muedra - César Díaz Meléndez, Pedro Collantes de Terán Bayonas


per  TRESC

ÚLTIMS ARTICLES